مقاله دو نویسنده کانون به کنگره ادبیات کودک IBBY ۲۰۲۴ راه یافت
1403/2/3

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، فرزانه رحمانی با مقاله «عدالت فرهنگی و ترویج کتابخوانی با استفاده از نامه‌نگاری» و حسین تولائی با مقاله «کتابخانه‌های تخصصی انجمن‌های ادبی به‌مثابه ابزاری برای توسعه‌ی مخاطب نوجوان» به این رویداد ادبی راه یافته‌اند.

فرزانه رحمانی نویسنده کودک و نوجوان و حسین تولایی شاعر کودک و نوجوان، هر دو از کارشناسان ادبی مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که برای ارایه مقاله خود به این کنگره دعوت شده‌اند.

سی‌ونهمین کنگره بین‌المللی IBBY از ۹ تا ۱۱ شهریور ۱۴۰۳ (۳۰ آگوست تا ۱ سپتامبر ۲۰۲۴) در شهر تریست، ایتالیا برگزار خواهد شد. شعار و تم اصلی کنگره این دوره «به انقلاب بپیوندید! به همه کودکان کتاب‌های خوب بدهید» است.

برنامه کنگره شامل کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های متعدد و متنوع خواهد بود. فضای زیادی هم به ارائه تجربه‌ها و شیوه‌های انتخاب آثار با کیفیت، تولید و انتشار کتاب‌های خوب، همراه با ترویج و آموزش خواندن اختصاص داده خواهد شد.

شایان ذکر است مسئولان سی‌ونهمین کنگره بین‌المللی IBBY از این دو کارشناس ادبی کانون پرورش فکری برای حضور و ارائه شفاهی مقاله‌هایشان دعوت کرده است.برندگان 2024 IBBY-iRead Outstanding Reading Promoter Award اعلام شد
1403/1/28

بنیاد 'آی رید- شنژن ' در چین و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY)، اخیراً جایزه‌ای برای مروجان برجسته‌ی کتابخوانی به نام I READ(من می‌خوانم) تعیین کرده‌اند. هدف از طرح این جایزه، تشویق به تعهد پایدار در حوزه‌ی ترویج کتابخوانی و گسترش ترویج کتابخوانی در میان همه‌ی مردم کره‌ی زمین است. افرادی که برای دریافت این جایزه نامزد می‌شوند، باید حداقل سه سال با نوآوری و خلاقیت در زمینه‌ی خواندن و شیوه‌های مختلف آن در میان کودکان و نوجوانان فعالیت مستمر کرده باشند. شورای کتاب کودک به‌عنوان شاخه‌ی ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوانIBBY) ) نامزد این جایزه را انتخاب و معرفی می‌کند.

معیارهای انتخاب نامزد برای جایزه‌ی I READ (من می‌خوانم) : پایداری، اثرگذاری، الهام بخشی، کاوشگری و نوآوری در اجرای پروژه‌های کتابخوانی، پایبندی و احساس مسئولیت در ایجاد عشق به خواندن، توانمند کردن کودکان در امر خواندن در مناطق محروم و بی‌ثبات و تداوم آن از طریق فعالیت‌های مختلف مانند طرح پروژه‌های کتابخوانی، اجرای فعالیت‌های پویا در این پروژه‌ها، ترویج مؤثر خواندن، داشتن راهبرد در این راستا و حمایت از حق کودکان برای خواندن است.

از میان  13 نفر که نامزد دریافت این جایزه بودند. خانم بصرت کاظم نامزد از کشور پاکستان و خانم ایرنه واسکو از کلمبیا که نامزد کشور کانادا بودند موفق به دریافت  جایزه  IBBY-iRead Outstanding Reading Award 2024 شدند.برنده 2024 جایزه آسترید لیندگرن معرفی شد
1403/1/28

جایزه آسترید لیندگرن یکی از جایزه‌های بسیار معتبر بین‌المللی در رشته ادبیات کودک و نوجوان است.

این جایزه پس از مرگ آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ هر سال به بهترین برنامه یا برترین افراد در رشته ادبیات کودک و نوجوان اهدا می‌شود. بنیاد (ILF) برنده جایزه ۲۰۲۴ آسترید لیندگرن شد.

 

در بیانیه  هیئت داوران آمده که

     ''بنیاد سوادآموزی بومی با کنجکاوی و احترام با خواندن و داستان سرایی در میان کودکان ملل در استرالیا کار می کند. آنها با همکاری نزدیک با جوامع، ارزش زبان ها و داستان های خود مردم را برجسته می کنند. با انتشار کتاب و تشویق خواندن، داستان گویی و خلاقیت،  میل به خواندن را ایجاد می کند و غرور، اعتماد به نفس و احساس تعلق را تقویت می کند.'


بنیاد سوادآموزی بومی (ILF) با تضمین دسترسی کودکان ملل اول استرالیا به ادبیات خوب، خواندن و ترویج سواد را تشویق می کند.  ILF بر اهمیت یافتن  فرهنگ و زبان‌های خود کودکان در کتاب‌هایی که می‌خوانند، تأکید می‌کند.

 برگزیدگان جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۴ اعلام شدند
1403/1/24

دفتر بین‌المللی کتاب اعلام کرد که برای نسل جوان (IBBY) هاینز یانیش از کشور اتریش در بخش نویسندگی و سیدنی اسمیت از کانادا در بخش تصویرگری، موفق به کسب جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۴ شدند.

بر اساس اعلام دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY در سال ۲۰۲۴ هاینز یانیش از کشور اتریش در بخش نویسندگی و سیدنی اسمیتاز کانادا در بخش تصویرگری موفق به کسب این جایزه شدند. برگزیدگان از میان لیست ۱۲ نفری شامل ۶ نویسنده و ۶ تصویرگر انتخاب شدند.

به گزارش دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، بارت موئیرت از بلژیک، هاینز یانیش از اتریش، مارینا کولاسانتی از برزیل، ادوارد ون د وندل از هلند، لی گئوم-یی ا از کره جنوبی و تیمو پارولا از فنلاند نامزدهای بخش نویسندگی و چای گائو از چین، ایوانا خمیلوفسکا از لهستان، پالوما والدیویا از شیلی، سیدنی اسمیت از کانادا، نلسون کروز از برزیل و النا اودریوزولا از اسپانیا نامزدهای بخش تصویرگری بودند.

اعضای هیات داوران جایزه هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۲۴ به ریاست لیز پیج، از صبین فوکس از اتریش، دیانا لورا کواچ از آرژانتین، برندا دیلز از ایالات متحده، شیرین کریدیه از لبنان، بتینا کومرلینگ-مایبائر از آلمان، یانا پسونن از فنلاند، تان فنگشیا از چین، پاول اوچاکار از اسلوونی، مورگان واستا از فرانسه و اولین آریزپه از مکزیک/انگلیس متشکل شده بود. کارولینا بالستر به نمایندگی از دفتر بین‌المللی بر داوری نظارت داشت.

شورای کتاب کودک یکی از نخستین اعضای دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان یا International Board on Books for Young People است که با نام اختصاری IBBY شناخته می‌شود. به گزارش شورای کتاب کودک، از ایران جمشید خانیان برای بار دوم به عنوان نویسنده و علیرضا گلدوزیان در بخش تصویر از سوی شورای کتاب کودک در این رقابت حضور داشتند.نامزدهای ایرانی جایزه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۳ معرفی شدند
1401/12/10

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقه‌های تصویرگری جهان زیرنظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار از سوی دفتر این مسابقه در شهر براتیسلاوا در کشور اسلواکی برگزار می‌شود.

کانون به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان این حوزه می‌کند.

بر همین اساس نمایندگانی از شورای کتاب کودک و انجمن تصویرگران ایران نیز در شورای سیاست‌گذاری، بررسی و داوری آثار کشور، با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری می‌کنند.

نشست داوری این آثار در روز ۸ اسفند ۱۴۰۱ با حضور داوران برجسته‌ی این حوزه برگزار و از میان آثار ارسالی، ۹ تصویرگر انتخاب شدند. در این دوره نسبت به سال‌های گذشته آثار کمتری از تعداد اندکی تصویرگر و ناشر به دبیرخانه ارسال شده بود، علاوه بر کم بودن تعداد، بیشتر آثار کیفیتی متوسط داشتند.

 بر این اساس از میان همه آثار، «وقت قارقار» با تصویرگری مریم طهماسبی، «سفر در کاموا» با تصویرگری یگانه یعقوب‌نژاد، «فرانک» با تصویرگری مژگان سعیدیان، «بابای باکلاه، بابای بی‌کلاه» با تصویرگری عاطفه ملکی‌جو، «آماده باش هلولا» با تصویرگری افسانه صانعی، «جادوی خواب» با تصویرگری مهسا هدایت‌، «یک کار خیلی مهم» با تصویرگری سمانه رهبرنیا، «دختر نارنج و ترنج» با تصویرگری مهکامه شعبانی و کتاب «A CABRA E O LOBO» با تصویرگری علی بوذری به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه از سوی داوران معرفی شدند.

جوایز این مسابقه شامل جایزه بزرگ به ارزش ۳هزار دلار، پنج سیب طلایی به ارزش هزار و ۵۰۰ دلار و پنج مدال ویژه به ارزش هزاردلار است. هم‌چنین برنده جایزه اول می‌تواند در نمایشگاه بعدی به‌صورت مستقل شرکت کند و آثار خود را به نمایش بگذارد.مسابقه تصویرگران جوان Golden Pinwheel و جایزه Astra
1400/1/31
مسابقه تصویرگران جوان  Golden Pinwheel و جایزه Astra
کمیته برگزاری مسابقه تصویرگران جوان Golden Pinwheel با همکاری برگزار کنندگان مسابقه بین المللی نویسندگی کتاب تصویری Astra، جایزه مشترکی را با هدف افزایش همکاری و نشر بین الملل میان تصویرگران و نویسندگان ‌کتاب‌های مصور در نظر گرفته اند. هر 50 نامزد نهایی مسابقه Golden Pinwheel می‌توانند در این مسابقه برای دریافت جایزه 5000 دلاری شرکت کنند. آثار پذیرفته شده توسط هیئت داوری جداگانه ای که اسپانسرهای مسابقه بین المللی Astra آنها را منصوب کرده اند، داوری می شوند. همچنین آثار منتخب به چند زبان ترجمه خواهند شد. این جایزه ابزار مهمی برای حمایت از نویسندگان و تصویرگران نوظهور خواهد بود. برنده نهایی جایزه در تاریخ 20 نوامبر 2021 (به عنوان بخشی از نمایشگاه بین المللی کتاب کودک شانگهای) اعلام خواهد شد.
 


جشنواره خواندن کودکان شارجه
1399/12/3

جشنواره خواندن کودکان شارجه

The Sharjah Children’s Reading Festival

 

جشنواره خواندن کودکان شارجه برگزار کننده‌ی یک نمایشگاه سالانه از تصویرگری‌های حرفه‌ای داستان‌های کودکان است. هر سال جوایز نقدی ارزنده‌ای به آثار هنری برگزیده اهدا می‌شود. ابتدا شرکت کنندگان باید از طریق سایت ثبت نام کنند و پس از دریافت تاییدیه آثار هنری خود را از طریق ایمیل ارسال کنند.

این نمایشگاه برای به نمایش گذاشتن تصویرگری‌های حرفه ای برای کودکان در همه گروه‌های سنی است. آثار ارسالی می‌بایست اصل و متعلق به یک کتاب باشند و کمتر از ۳ اثر و بیشتر از ۶ اثر نباشند. طول هر اثر نباید بیشتر از 50 سانتی متر باشد. هنرمندان در انتخاب رنگ‌ها، سبک، تکنیک و موضوع اثر ارسالی آزاد می‌باشند.

مهلت ثبت فرم‌های شرکت در رقابت و اسناد هویتی: 1 آوریل 2021

مهلت ثبت و ارسال آثار شرکت کننده: 8 آوریل 2021

  • جوایز نقدی سطح ۱:
    • نفر اول: ۸۰۰۰ دلار آمریکا
    • نفر دوم: ۶۰۰۰ دلار آمریکا
    • نفر سوم: ۴۰۰۰ دلار آمریکا
  • جوایز نقدی سطح 2: ۱۰۰۰ دلار آمریکا به هر یک از سه برنده

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.scrf.ae/en/content?id=131

 

 

 فراخوان مسابقه‌ی داستان کوتاه Imagine 2200
1399/11/10

رقابت Imagine 2200 توسط مجله‌ی آنلاین Grist.org برگزار و اداره می‌شود. شرکت کنندگان می‌بایست داستان‌های کوتاهی را بنویسند که شرایط اقلیمی و آب و هوایی در 180 سال آینده را به تصویر می‌کِشند. آینده ای را تصور کنید که شما به عنوان اجداد و نیاکانِ آیندگان آن را ساخته اید. این دنیا چگونه خواهد بود؟

به این نکته توجه کنید که داستان ها باید به زبان انگلیسی بین 3000-5000 کلمه نوشته شوند و قبلاً منتشر نشده باشند. شرکت در این مسابقه رایگان است و جوایزی به شرح زیر به برندگان اعطا می‌شود:

جایزه‌ اول: 3000 دلار آمریکا

جایزه دوم: 2000 دلار آمریکا

جایزه سوم: 1000 دلار آمریکا

و 9 نامزد نهایی هر یک 900 دلار دریافت خواهند کرد.

آخرین مهلت ثبت نام 23 فروردین 1400 (12 آوریل 2021) است و فقط افراد 18 سال به بالا می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://grist.submittable.com/submit?utm_source=internalgrist&utm_medium=sitepost&utm_campaign=clifi

 

 مسابقه‌ی تصویر‌سازی بانوان UN
1399/11/6

این رقابت توسط سازمان ملل متحد با همکاری کمیسیون اروپا، بلژیک، فرانسه، مکزیک و موسسه‌ی       Cartooning for Peace به منظور توانمندسازی بانوان و برابری جنسیتی با نام Unwomen برگزار می‌شود. اگر شما هم بین 18 تا 28 سال سن دارید و به احقاق حقوق زنان و برابری جنسیتی در آینده معتقدید، از خلاقیت خود در تصویرگری استفاده کنید و به صورت رایگان در این مسابقه شرکت کنید. شما باید دیدگاه خود را در مورد شکل ظاهری یک نسل دارای برابری جنسیتی به تصویر بکشید.

برندگان جایزه‌های اول، دوم و سوم این مسابقه فرصت حضور در افتتاحیه‌ی مجازی مجمع پاریس را پیدا می کنند و از جمله تغییر دهندگان این نسل خواهند بود! علاوه بر این ، نمایشگاهی با کاریکاتورهای برگزیدگان نهایی در پاریس برگزار خواهد شد. جایزه‌ی نفر اول 1200 یورو، نفر دوم 750 یورو و نفر سوم 500 یورو خواهد بود. آخرین مهلت ثبت نام 24 اسفند 99 (14 مارس 2021) می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت زیر مراجعه کنید:

https://www.unwomen.org/en/news/stories/2021/1/announcement-comic-and-cartoon-competition

شما می‌توانید شرایط شرکت در مسابقه را در لینک زیر بخوانید و اثر خود را در آن بارگذاری کنید.

https://form.jotform.com/200574639535056مسابقه طراحی استعدادهای جوان
1399/10/23

سال 2020 به ابتکار وزارت فرهنگ فرانسه به گرامیداشت هنر نهم اختصاص یافته است. این مسابقه در سال 2021-2020 که » سال داستان مصور« نام گرفته است با هدف حمایت از استعدادهای جوان ایرانی حوزه طراحی برگزار می شود. از داوطلبان دعوت می شود با الهام از شعر » صبحانه « ژاک پره ور، شاعر فرانسوی، با ترجمه احمد شاملو یک اثر در مدیوم های طراحی، تصویرسازی و یا چاپ دستی ارائه دهند. حداقل یک کلمه از شعر )به فارسی یا فرانسه( می بایست در اثر به چشم بیاید.

مهلت ارسال آثار : 29 بهمن 1399 - اعالم نتایج : 17 اسفند 1399 - افتتاحیه نمایشگاه و اهدای جوایز و رونمایی از کتاب نمایشگاه: 3 اردیبهشت 1400 - نمایشگاه :3 تا 17 اردیبهشت 1400

 

اطلاعات بیشتر:                                                                                                                       concours.dessin@ambafrance-ir.orgفراخوان رقابت تصویر سازی BO it! (رایگان)
1399/10/13

انجمن های Il Civico 32 و MenoPerMeno در بولونیا، نسخه ی دوم مسابقه ی بین المللی تصویرگری

BO it! ۲۰۲۰-۲۰۲۱ را برگزار می کند.

هدف از این مسابقه افزایش جذابیت و ارزش تصویر شهر بلونیا از طریق تفسیر خلاقانه و هنری نمادها مانند بناهایی است که بلونیا با آن شناخته می شود. همان طور که می دانید بلونیا توسط افرادی که در آنجا زندگی می کنند، کسانی که آن را تصور می کنند، افرادی که به عنوان توریست آنجا را کشف می کنند و مهاجران توصیف شده است. طراحی مجدد تصویر شهری که به سرعت در حال تغییر است، اقوام گوناگونی در آن زندگی می کنند و فرهنگی غنی دارد، هدف اصلی این مسابقه است. در واقع این رقابت قصد دارد از طریق یک کار خلاقانه این تغییر را منعکس و بیان کند.

شرکت کنندگان می توانند با استفاده از تکنیک آزاد، تصویر، تفسیر گرافیکی یا نقاشی تزئینی خود را از داخل یا خارج یک بنای یادبود طراحی کنند. آثار ارسالی توسط هیئت داوران واجد شرایط متشکل از متخصصان در زمینه تصویرگری، ارتباطات تصویری و نمایندگان موسسات حمایت مالی ارزیابی می شوند.

هنرمندان می توانند از هر روشی به صورت دستی یا دیجیتالی استفاده کنند، اما فرمت نهایی دیجیتال باید dpi 72، و حداکثر ۱ مگابایت باشد. شرکت در این رقابت رایگان است و آخرین مهلت ثبت نام ۱۵ مارس ۲۰۲۱ ( ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ) می باشد. جوایز برندگان شامل جایزه اول شهر بولونیا ۱۲۰۰یورو و  جایزه ی دوم  مبلغ ۶۰۰ یورو می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.bo-it.org/enطراحی دانشجویی پنگوئن
1399/8/21

پانزدهمین رقابت طراحی دانشجویی پنگوئن، با هدف کشف و پرورش نسل آینده ی طراحی و تصویرگری، فرصتی را در اختیار دانشجویان برای طراحی جلد کتاب داستان، غیرداستان و کودک گذاشته و دانشجویان طراحی و تصویرگری می توانند حداکثر یک طرح را در هر سه بخش ثبت کنند. تمام آثار باید به صورت دیجیتالی از طریق فرم ثبت نام از تاریخ 2 دسامبر 2020 تا 2 مارس 2021 (12 اسفند 1399) ارسال شوند. شرکت در این فراخوان رایگان است. جهت شبیه سازی طرح های ارسالی با طرح های پنگوئن، آثار منتخب و راه یافتگان به لیست کوتاه باید طبق شیوه ی کار طراحان پنگوئن و بر پایه ی نظرات مدیران هنری بازآفرینی شده و دوباره ارسال شوند.

اسامی برندگان نهایی در ماه ژوئن 2021 اعلام می شود. سه برنده ی نهایی جایزه ی 1000 پوندی دریافت کرده و میتوانند در Penguin Random House UK انگلستان مشغول به کار شده و دستمزد دریافت کنند.

برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید

https://www.penguin.co.uk/company/work-with-us/student-design-award/student-design-award.htmlفراخوان رقابت بین المللی نویسندگی کتاب کودک مصور
1399/8/19

مسابقه ی بین المللی نویسندگی کتاب تصویری کودک آسترا، یک رقابت منحصر به فرد برای نویسندگان کتاب کودک در سراسر دنیاست. شرکت کنندگان میتوانند یک اثر منتشر نشده ی خود را تا ماه آوریل 2021 برای شرکت در این مسابقه ثبت کنند. هدف از این مسابقه کشف استعداد ها، تشویق و تکریم نویسندگان مستعد کتاب های تصویری کودکان، تعالی و رشد کیفیت ادبیات کودک و همکاری و تفاهم بین المللی از طریق کتاب های مصور است. حامیان مالی این مسابقه Astra Publishing House، minedition Switzerland، minedition France و Thinkingdom China می باشند که برندگان اعلام شده این فرصت را خواهند داشت تا برای انتشار اثر خود به زبان های مختلف با حامیان مالی قرارداد امضا کنند.

اثر ارسالی باید داستان، غیرداستان و یا شعر مناسب رده ی سنی 3 تا 8 سال باشد. شرکت کنندگان باید حداقل 21 سال سن داشته و داستان نباید بیش از 1000 کلمه باشد. نتایج این رقابت در ماه اکتبر 2021 اعلام میشود. برنده ی اول 10.000 دلار، نفرات دوم (3نفر) 5000 دلار و بیست نفرِ سوم 1000 دلار دریافت خواهند کرد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

 https://www.readinglife.com/writingcontest?type=indexهشتمین رقابت بین المللی تصویرسازی Hiii 2020
1399/7/2

این مسابقه به منظور رقابت میان تصویرگران ، متخصصان خلاق ، ناشران ، آژانس ها ، معلمان و دانش آموزان در سراسر جهان با هدف کشف آثار برجسته ی تصویرگری و اعطای جوایز به استعدادها در سراسر جهان برگزار می شود. در این مسابقه تعدادی داور شناخته شده ی بین المللی برندگان را انتخاب میکنند.

رقابت امسال متشکل از چهار بخش تجاری، انتشارات، کتاب کودک و غیر تجاری است. شرکت کنندگان میتوانند آثار خود را از طریق ثبت نام در سایت و ساخت اکانت یا ایمیل ارسال کنند. آخرین مهلت شرکت در این رقابت 31 اکتبر 2020  (10 آبان 1399) میباشد. داوری دوره ی اول رایگان و هزینه ی مرحله ی دوم 20 دلار برای تک فریم و 40 دلار برای مجموعه اثر است. آثار منتخب جایزه ی نقدی و گواهی دریافت کرده و در مجله ی Hiii Illustration  چاپ میشوند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.hiiibrand.com/competion.php?act=about&id=45&lanage=en&hat=0فراخوان مسابقه تصویر سازی کتاب کود‌ک ۲۰۲۰ Clairvoyants لهستان
1399/6/28

رقابت تصویر سازی کتاب کود‌ک Clairvoyants توسط انتشارات Dwie Siostry برگزار می‌شود‌.

شرکت کنندگان باید حداقل ۱۸ سال داشته باشند.

هدف این رقابت آماده کردن یک پروژه از کتاب مصور کودکان به زبان لهستانی یا به زبان انگلیسی است. کاری که ارسال می کنید باید شامل موارد زیر باشد: صفحه داستانی یا فیلمنامه ای از کل کتاب، خلاصه ای به زبان انگلیسی (اجباری) و به زبان لهستانی (اگر کل پروژه به زبان لهستانی باشد).

انواع کتاب های مصور کودک و پروژه های کتاب های تصویری، صرف نظر از قالب، روش، اندازه و تعداد صفحات می تواند ارسال شود.

طول متن کل کتاب: ۴۰۰۰۰ کاراکتر شامل فضاها

کار ها باید به صورت آنلاین ارسال شوند.

شرکت در این رویداد رایگان است.

جوایز:

تمام برندگان €۲,۵۰۰ دریافت خواهند کرد.کتاب های منتخب توسط Dwie Siostry Publishing منتشر خواهد شد.

مهلت ثبت نام: ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۵ آذر ۹۹)

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فراخوان مراجعه فرمایید.

More information:

https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/clairvoyants_2020/ 

Apply here:

https://podio.com/webforms/24891815/1823851 فراخوان نویسندگی New Media
1399/6/22

NMWP از شرکت کنندگان و نویسندگان خلاق در زمینه ی رسانه های جدید از سراسر جهان دعوت میکند تا در این رقابت به صورت رایگان شرکت کنند. این مسابقه با همکاری موسسه ی آموزش عالی دانشگاه بورنموث

Bournemouth (“BU”) و دانشکده رسانه و ارتباطات برگزار میگردد.

هر شرکت کننده میتواند بیش از یک اثر را به شرط ثبت مجزای هر کدام ارسال کند. تمامی آثار باید به زبان انگلیسی باشند. برنده این رقابت 1000 یورو توسط if:book UK دریافت میکند. مهلت ارسال آثار تا تاریخ 27 نوامبر 2020 (7 آذر 1399) می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://newmediawritingprize.co.uk/رقابت سالانه ی تصویرگری کتاب Image of the Books
1399/6/17

به گزارش روابط عمومی انجمن تصویرگران ایران، بر اساس لیست منتشر شد از سوی برگزارکنندگان این مسابقه علی بوذری، هاله قربانی و سحر دوستار به همراه تصویرگرانی از انگلیس، بلاروس و اکراین موفق به کسب جایزه بخش تصویرسازی داستانی شدند و دلارام فقانی موفق به دریافت دیپلم افتخار این بخش شد. 

در بخش کتاب تصویری، امیر شعبانی‌پور، هادی بغدادی و پژمان باغین‌زاده به همراه تصویرگرانی از استونی، چین، پرتقال، تایوان، فرانسه، برزیل، انگلیس و آرژانتین جایزه جشنواره را به دست آوردند و دیپلم افتخار این بخش به علی عباسیان، فاطمه خسرویان، سلیمه باباخان و گلریز گرگانی به همراه تصویرگرانی از تایوان، چین، ایتالیا، امریکا؛ اسلواکی، اروگوئه و کلمبیا رسید.  

همچنین در بخش تصویرسازی کتاب کودک، پگاه درخشانی رکنی به همراه انفیستا لاپکو از بلاروس به اتفاق دیپلم افتخار جشنواره را از آن خود کرد.   https://imageofthebook.com/77/ 

 

متن خبر به نقل از سایت انجمن تصویرگران کتابمسابقه داستان کوتاه Roswell 2020
1399/6/16

مسابقه داستان کوتاه Roswell 2020

 Sci-Fest L.A. و Light Bringer Project از نویسندگان 16 سال به بالا از سراسر جهان دعوت میکند تا در رقابت داستان کوتاه Roswell شرکت کنند. هر شرکت کننده میتواند فقط یک اثر علمی تخیلی 1500-500 کلمه ای را به زبان انگلیسی به صورت رایگان ارسال کند. داستان ها نباید قبلا به صورت آنلاین و یا چاپی منتشر شده باشند. مهلت ارسال تاریخ 15 دسامبر 2020 (25 آذر 1399) می باشد.

جوایز
مقام اول: ۵۰۰ دلار
مقام دوم: ۲۵۰ دلار
مقام سوم: ۱۰۰ دلار

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.lightbringerproject.org/science-fiction-competitions

 NordArt 2021
1399/6/14

  NordArtیکی از بزرگترین نمایشگاه های هنر معاصر در اروپاست که هر سال برگزار میشود و نماینده ی کلیه ی جنبه های هنرهای تجسمی (نقاشی، مجسمه سازی و ...) محسوب میشود. این نهاد به عنوان یک مجمع بین المللی برای آموزش و تبادل فرهنگی ، خود را وقف افزایش درک متقابل از طریق زبان هنر کرده است.

هنرمندان از سراسر جهان می توانند برای شرکت در این نمایشگاه با پر کردن اپلیکیشن فرم به صورت آنلاین ثبت نام کنند. مهلت ارسال آثار تا تاریخ 30 اکتبر 2020 (10 آبان 1399) می باشد. انتخاب آثار هنری تا اواسط فوریه 2021 توسط هیئت داوری انجام می شود. هزینه ی شرکت در این رقابت رایگان است.

جوایز:

10،000 یورو هر سال به برنده ی نهایی تعلق میگیرد.

1000 یورو جایزه به سه هنرمند منتخب مردم تعلق میگیرد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.nordart.de/en/bewerbung-NA21.html

همچنین میتوانید برای آشنایی بیشتر با این نمایشگاه از تور مجازی دیدن فرمایید:

https://www.nordart.de/en/virtuelle-rundgaenge.htmlفراخوان اقامت نویسندگان بنیاد Jan Michalskiدر سوئیس
1399/6/9

این بنیاد دارای یک گروه اصلی متشکل از هفت اتاقک مسکونی است که در اختیار نویسندگان ، مترجمان و سایر افراد خلاق برای اقامت هایی با طول زمانی مختلف قرار میگیرد.  این اتاقک ها که از طناب بتونی اطراف بنیاد آویزان شده اند ، 'خانه های درختی' نامیده می شوند و شرایطی ایده آل را برای هر کسی که به دنبال شروع، ادامه و یا تلنگر نهایی پروژه نوشتن یا ترجمه است، ارائه می دهد. در این بنیاد نویسندگان و مترجمان در اولویت قرار دارند اما اقامتگاه ها برای سایر رشته هایی که نوشتن در مرکز پروژه شان باشد نیز در دسترس است. به علاوه، اقامتگاه ها برای پروژه های فردی یا پروژه ها ی مشترک نیز اعطا میشود. فرم برنامه های مربوط به سال 2021 اکنون بصورت آنلاین از یکم ماه مِی تا 14 سپتامبر 2020 در دسترس است.

برنامه ی اقامت هنری نویسندگان بنیاد  Jan Michalskiدر سوئیس به صورت دو هفته، یک ماهه، دو ماهه، سه ماهه و شش ماهه برگزار میشود. شرکت برای تمام نویسندگان بدون محدودیت سنی آزاد است.

مدارک لازم:

رزومه

بیوگرافی نویسنده

کاور لتر

خلاصه ای از پروژه در حوزه ی ادبیات خلاق که در طول اقامت باید اجرا شود

مزایای اقامت:

محل اقامت و وعده های غذایی

پرداخت 1100 یورو (1200 فرانک سوئیس) به صورت ماهیانه

هزینه ی سفر (رفت و برگشت)

شرایط:

نیازی به ارائه ی مدرک تحصیلی و مدرک زبان جهت اپلای نیست. اپلیکیشن فرم باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی پر شود. دانش زبانی کافی جهت برقراری ارتباط الزامی ست. برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

    http://www.fondation-janmichalski.com/en/residence-pour-ecrivains/devenir-resident/Silent Book 2021
1399/5/16

این مسابقه توسط انتشارات Carthusia Edizioni با حمایت نمایشگاه بین المللی کتاب کودک بلونیا، نمایشگاه بین المللی کتاب تورین، شهرداری Mulazzo، انجمن Montereggio Paese dei Librai و سازمان بین المللی Book Town برگزار میشود. هنرمندان بالای 18 سال میتوانند با پرداخت هزینه ی یورو در این مسابقه شرکت کنند. تمامی آثار مصورِ بی کلامِ منتشر نشده پذیرفته میشوند. کتاب باید برای گفتن داستان از طریق تصاویر با هر موضوع، ژانر و گروه سنی ایجاد شده باشد. مهلت ارسال آثار 27 بهمن 1399 خواهد بود. مبلغ 4000 یورو به عنوان جایزه به برنده ی این مسابقه اهدا خواهد شد، همچنین اثر برنده توسط انتشارات Carthusia Edizioni  چاپ میشود.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید:

https://silentbookcontest.com/رقابت بین‌المللی Jing Shan Awards 2020
1399/5/15

مسابقه‌ی طراحی Jing Shan هر ساله توسط بنیاد فرهنگ و هنر شیا جینگ شان برگزار میشود.
شرکت در این مسابقه به صورت انفرادی و یا گروهی (حداکثر ۵ نفر) برای همه‌ی هنرمندان در سراسر جهان آزاد است. موضوع رقابت امسال خیرخواهی می‌باشد و شرکت در این رقابت رایگان است. طرح‌ها باید براساس بیست آثار منتخب خوشنویسی و نقاشی شیا جینگ شان و ایده های نهفته در آنها باشد. نامزدهای منتخب اواخر سپتامبر معرفی میشوند. مجموعاً مبلغ ۸۰ هزار دلار جایزه نقدی برای این رویداد در نظر گرفته شده است.
مهلت ارسال آثار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید:
http://www.jingshanaward.com/TW/home/Default.aspشانزدهمین رقابت بین المللی TAPIRULAN 2020
1399/5/3

هیچ چیز دوباره مثل روز اول نخواهد شد، شانزدهمین رقابت بین المللی Tapirulan با موضوع آرمانشهر، توسط انجمن فرهنگ ایتالیایی Tapirulan برگزار میشود. شرکت برای تمام تصویرگران از سراسر دنیا در این رویداد آزاد است. مهمان ویژه و رئیس هیئت داوری شانزدهمین رقابت Tapirulan، دیوید مک کی، خالق کاراکتر المر، فیل رنگارنگ معروف است. هزینه ی شرکت در این فراخوان 15 یورو است. هر هنرمند میتواند با تکنیک اجرای کار آزاد، اثرش را ارسال نماید. جایزه ی اولی که توسط هیئت داوران اهدا میشود مبلغ 2500 یورو و جایزه ی انتخاب مشترکان Tapirulan، 500 یورو میباشد. هم چنین 48 اثر برای نمایش در نمایشگاه انتخاب خواهند شد. مهلت ارسال آثار: 29 مهر 1399

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://illustratorscontest.tapirulan.it/en/ تفاوت هایمان را بپذیریم/ 2021
1399/4/9

آثار پذیرفته شده در پارک بی فرانت Bayfront Park شهر ساراسوتا در ایالت فلوریدای امریکا به نمایش گذاشته می شود.

شرکت در این مسابقه رایگان و برای همه ی هنرمندان حرفه ای و آماتور در سراسر جهان در هر رده ی سنی آزاد است.

اثر ارسالی در هر اندازه ای قابل قبول است، محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد و کار چاپ شده باید با کیفیت بالا یعنی حداقل 300 dpi و در یکی از فرمت های jpg, tiff, psd, eps, png و یا ai ارسال شود.

-مهلت ارسال آثار 7 اکتبر 2020 می باشد.

جایزه ی کلی این رویداد 3000 دلار می باشد که برای سه شاخه ی زیر در نظر گرفته شده است:

سطح بزرگسالان: 1000 دلار

سطح دانشجویی: 1000 دلار

بهنرین کار منتخب مردم: 1000 دلار

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید:

http://www.embracingourdifferences.ord/submit-art-2021-exhibit/#/جایزه ی تصویرگری چلتنهام( انگلستان)
1399/3/20

نمایشگاه چلتنهام یکی از سه نمایشگاه بین المللی برتر تصویرگری محسوب می شود و از شرکت کنندگان آماتور و حرفه ای 18 سال به بالا در سراسر جهان استقبال می کند. شرکت در این مسابقه رایگان است.

مهلت ارسال آثار تا 15 ژوئن 2020 تمدید شده است.

جایزه: اثر برگزیده در موزه ی پارک استروود بریتانیا و مکان هایی مثل نمایشگاه کتاب لندن به نمایش در می آیدو در کتاب سالانه رقابت تصویرگری چلتنهام منتشر می شود. این کتاب در اختیار موسسات آموزشی و ناشران بین المللی قرار می گیرد.

موضوع: من داستان های زیادی هستم.

 

تصاویر شما می تواند به هم پیوسته باشد یا مجزا باشد. این تصاویر باید فراتر از توصیف یک لحظه باشند، یعنی مخاطب باید بتواند در یک سیر داستانی گذشته، حال و آینده قرار گیرد. حداکثر می توانید چهار اثر ارسال کنید.

اندازه ی تصویر: حداکثر 50 در 40 سانتی متر، 300 dpi

فرمت تصویر: JPG با کیفیت بالا

نام پرونده: FirstName-LastName

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید:

cheltenham-illustration-awards.comمسابقه ی دو سالانه ی تصویرگری Kaunas(لیتوانی)
1399/3/14

شرکت کنندگان اعم از هنرمندان، تصویرگران، طراحان گرافیک و دانشجویان خلاق می توانند صرف نظر از سن و ملیت در این مسابقه بدون هزینه ی ورودی شرکت کنند. 

تصاویر باید بصورت دیجیتالی (یا با فرمت دیجیتالی آثار اصلی) ارسال شوند. در مرحله ی اول، فایلهای دیجیتالی و سپس فایلهای چاپی پذیرفته می شوند. فرمت خاصی برای آثار ارسالی مد نظر نمی باشد. اما آثار هنری چاپی نباید بزرگتر از فرمت A3 عمودی یا افقی (297*420 میلی متر) باشند. 

یک شرکت کننده می تواند یک تصویر یا مجموعه ای از تصاویر را با همان موضوع Jump ارسال کند و کلیه ی حقوق چاپ باید متعلق به شرکت کننده باشد.

علاوه بر این، کلیه ی آثار هنری ارسالی به عنوان بخشی از بایگانی دوسالانه ی تصوبرگری Kaunas بوده و آثار چاپی بازگردانده نمی شوند. تصاویر ارسالی توسط هیئت داوران بین المللی انتخاب شده و شرکت کنندگان منتخب قبل از اول آگوست سال 2020 از طریق ایمیل معرفی می شوند.

مهلت ارسال آثار

اول ژوئن 202/ ساعت 12:00

جوایز و مدارک:

رتبه ی اول: دیپلم اختصاص فضایی برای نمایشگاه شخصی(برنده ی این جایزه می تواند تاریخ مناسب برگزاری نمایشگاه خود را در سال 2020 انتخاب کند) و مجموعه ای از لوازم هنری.

رتبه ی دوم وسوم: دیپلم و مجوعه ای از لوازم هنری

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید:

www.illustrationbiennial.com/#مسابقه ی Key Colours 2020
1399/2/23

انتشارات Clavis در شهر Hasselt بلژیک، سیزدهمین دوره از مسابقات دو سالانه ی بین المللی Key Colours را جهت رقابت بین تصویرگران کتاب کودک برگزار می کند. هنرمندان از همه ی کشورها بدون پرداخت هزینه ی ورودی می توانند در این مسابقه شرکت کنند. برای شرکت و کسب جایزه در این مسابقه فقط کتاب های رده ی سنی 2 تا 7 سال واجد شرایط بوده و پذیرفته می شوند. برنده ی این مسابقه 7،500 یورو دریافت می کند و اثر او توسط انتشارات Clavis منتشر می شود.

اظلاعات بیشتر در سایت: www.keycolours.com/about-rulesجایزه ی نویسندگان و تصویرگران آمریکا
1399/2/19

شرکت کنندگان از هه ی کشورها می توانند در این مسابقه شرکت کنند.تمامی آثاری که دارای موضوعات علمی تخیلی و فانتزی باشند پذیرفته می شوند.این مسابقه هزینه ی ورودی ندارد و کلیه ی حقوق اثر متعلق به هنرمند است. 

برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید:

www.writersforthefuture.comجایزه ی مروجان کتابخوانی 2020
1399/2/17

مارین تورن کویست بعنوان نویسنده و تصویرگر با ایجاد برنامه های متنوع کتابخوانی برای کودکان نه تنها بر داستان بلکه بر تجربه ی خواندن نیز تمرکز دارد. فعالیت هایی نظیر با صدای بلند خواندن از ویژگی های کار اوست که با ایجاد فضای گرم و جذاب، کودکان را برای شنیدن داستان ها مشتاق تر می کند. 

زو یونگ جین، پژوهشگری معروف با اثار چاپ شده ی زیادی در زمینه ی ارتقاء و ترویج خواندن برای کودکان است. او زندگی خود را وقف تحقیقات مداوم و فعالیت های مرتبط با ارتفاء خواندن کرده است.جایزه ی ترویج خواندن آساهی 2020
1399/2/17

برنده ی جایزه ی ارتقاء خواندن در سال 2020 کاسا کونا کوانتروس از کشور آرژانتین است.  انتخاب هیئت داوران جایزه ی آساهی 2020، گروه داوطلبی است که در بیمارستان کودکان بوینس آیرس فعالیت های ترویج کتابخوانی انجام می دادند. گسترش این فعالیت ها در بیمارستان به گونه ای بود که همه ی افراد از جمله مراجعان و کارکنان در این امر مشارکت فعال داشتند و بدین ترتیب کتابخوانه ی کوچکی در بیمارستان شکل گرفت.برندگان جایزه ی هانس کریستین اندرسن(نوبل کوچک) 2020
1399/2/17

برندگان جوایز هانس کریستین اندرسن در سال 2020، ژاکلین وودسون از ایالات متخده ی امریکا در بخش نویسندگی و آلبرتین از سوئیس در بخش تصویرگر اعلام شدند. به عنوان نویسنده ژاکلین وودسون از نوشتن کتاب های تصویری تا کتاب هایی برای بزرگسالان فعالیت پر ثمری دارد که همه ی اینها دارای متنی همچون ترانه و شخصیت هایی قدرتمند و یک امید پایدار در کل اثر است. همچنین دیالوگ ها کامل و دقیق و داستان ها بکر و تازه هستند به طوریکه خواننده از پایان داستان لذت می برد و احساس رضایت می کند.

آلبرتین به عنوان یک تصویرگر و نویسنده، خالق کتاب هایی با تفاسیر و لایه های متعدد است. سوابق او نشانگر خودجوش بودن آثار، توجه به جزییات، ظرافت بی حد و حصر و حس شوخ طبعی او می باشد.نوبل ادبیات کودکان 2020
1397/9/5

فرهاد حسن‌زاده و فرشید شفیعی نامزدهای ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن (نوبل کوچک) ۲۰۲۰ شدند.

پس از ماه‌ها بررسی و مشورت، درنهایت شورای کتاب کودک فرشید شفیعی را در بخش تصویرگری و فرهاد حسن‌زاده را در بخش نویسندگی (برای بار دوم) به‌عنوان نامزدهای ایرانی جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY معرفی کرد.

جایزه هانس کریستین اندر سن (نوبل ادبیات کودکان) هر دو سال یک‌بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر، برای یک‌عمر فعالیت حرفه‌ای در حوزه ادبیات کودک، از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY اهدا می‌شود. از معیارهای برجسته انتخاب؛ تداوم در تولید ادبیات کودک، خلق آثار بدیع، اصیل و هنرمندانه و داشتن سهمی پایدار در پیشبرد ادبیات کودک جهان است.جایزه ی یادبود آسترید لیندگرن 2019
1397/8/11

نام 246 کاندیدا از 64 کشور برای جایزه ی آسترید لیندگرن نامگذاری شده است.این فهرست همچون معدنی طلا برای دوستداران و علاقمندان به ادبیات کودک و نوجوان حتی در بخش بزرگسالان در وسعت بین المللی است می ماند.این گردهمایی به منظور اهمیت دادن و قدر نهادن به ارزش های ارائه شده در مطالب و همچنین کیفیت در آثار می باشد. در میان صد اسامی کاندیداها، شورای کتاب کودک، هوشنگ مرادی کرمانی(نویسنده)، جمشید خانیان(نویسنده)، سازمان کتابخانه های سیار، نرگس محمدی (تصویرگر)، فرهاد حسن زاده(نویسنده)،طرح با من بخوان و علی اصغر سیدآبادی( باشگاه کتابخوانی) به نمایندگی از ایران حضور دارند. این جایزه از سال ۲۰۰۲ به نام و یاد آسترید لیندگرن که بیش از ۹۰ سال عمر کرد و آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشت مانند «پی‌پی جوراب‌بلند» پایه‌گذاری شد. آسترید لیندگرن نگاه انسانی به مسائل و رنج‌های کودکان و نوجوانان داشت و به آرزوها و نیازهای آن‌ها فکر می‌کرد و رویاهای‌شان را به تصویر می‌کشید. بعد از مرگ او شورای فرهنگی سوئد جایزه‌ای را بنا کردند تا در همان زمینه‌هایی که آسترید لیندگرن فکر می‌کرد و می‌نوشت یعنی توجه به ارزش‌های انسانی و کیفیت بالای آثار ادبی و هنری،به نویسنده‌ها جایزه اهدا شود.جایزه جبار باغچه بان، همزاد سیمرغ
1397/8/11

جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» برآیندی از تجربه و باورهای موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به الگو قرار دادن نام های بزرگ و کنش های آن ها برای پیشرفت فرهنگی کودکان این سرزمین است. ایران با فرهنگ کهن خود چه در اسطوره ها و چه در تاریخ، چهره هایی درخشان دارد، که نام و یاد آن ها می تواند بهترین الگو و انگیزه برای آموزگاران و مروجانی باشد که دل در گرو سرنوشت بهتر برای کودکان دارند. یکی از این برترین الگوها در این زمینه سیمرغ است. در اسطوره‌های ایرانی روایت زال و سیمرغ، روایتی بس پیچیده و دل انگیز است. داستان راندن کودک سپیدموی یا ناسازواره از خانواده و رها کردن او در طبیعت. سیمرغ این مرغ جان، که همه افسون هستی را با خود دارد، راندگی زال را برنمی تابد و او را به آشیانه خویش می‌برد و همراه با جوجگان خود بزرگ می‌کند. در حقیقت سیمرغ نخستین آموزگار و پرورش دهنده کودکان ناسازواره، توان‌یاب و کودکان با نیازهای ویژه است. سیمرغ روایت روزگار افسانه است، اما جبار باغچه‌بان روایت روزگار تاریخ و واقعیت‌ها است.

جبار باغچه‌بان در روزگار معاصر، همان کاری را برای کودکان کم شنوا و ناشنوا انجام داد که روزگاری سیمرغ برای زال انجام داده بود. همه کار این آموزشگر و آموزگار بزرگ ایران در این اندازه نبود و نماند. در کنار آن، او به همراه میرزا حسن رشدیه و انگشت شمار فرهیختگان دیگر پایه‌های آموزش نو را در ایران ریختند.

از این رو، به بزرگی نام سیمرغ و نام جبار باغچه‌بان، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برای گسترش ترویج کتابخوانی و تقویت سوادآموزی پایه، جایزه ای به نام «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» بنیان گذارده است. برگزیدگان این جایزه از میان آموزگاران و مربیان برنامه «با من بخوان» گزینش می شوند که توانسته‌اند این برنامه را با کوشش و ابتکارهای فردی ژرفا ببخشند یا مسئولیت ویژه‌ای در انجام آن داشته‌اند. این برگزیدگان ۱۰ نفر هستند که به هرکدام تندیس «جبار باغچه بان، همزاد سیمرغ» به همراه جایزه نقدی اهدا می شود.جایزه ی با من بخوان
1397/8/10

برنامه «با من بخوان» بار دیگر از سوی چند سازمان ملی و بین‌المللی به عنوان نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۹ (جایزه آلما) معرفی شد.

«با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، بار دیگر از ایران از سوی شورای کتاب کودک و در عرصه جهانی از سوی سه سازمان انجمن بین‌المللی سوادآموزی (ILA) و شاخه‌های ملی IBBY در سوییس و بلژیک (فلاندرز) به عنوان نامزد جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۹ معرفی شد.

برنامه «با من بخوان»، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز به عنوان نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن معرفی شد و در سال ۲۰۱۶ نیز به عنوان یک الگوی موفق از اجرای برنامه ترویج کتابخوانی به همراه گسترش سوادآموزی پایه جایزه ایبی-آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان را از آن خود کرد.

برنامه «با من بخوان» از سال۱۳۹۰ از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان اجرا می‌شود و به ترویج کتابخوانی برای کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.
بلندخوانی کتاب‌های باکیفیت و تقویت سواد پایه از راه ادبیات دو رویکرد اصلی برنامه برای کودکان ۳ سال به بالا هستند. برنامه‌ خواندن با نوزاد و نوپا نیز رویکرد دیگری از اجرای با من بخوان است که به کودکان ۰ تا ۲ سال می‌پردازد و با آموزش مادران و توانمند کردن آن‌ها نوزادان و نوپایان را نیز زیر پوشش قرار داده است.

پس از چندین سال اجرای برنامه، در سال‌های اخیر راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک‌محور در راستای پایداری برنامه و در دسترس قرار دادن شمار بیشتری کتاب باکیفیت، در دستور کار با من بخوان قرار گرفته‌اند.
برنامه «با من بخوان» هم اکنون در ۱۹ استان ایران برگزار می‌شود و در راستای تحقق شعار «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند»، از مرزهای ایران فراتر رفته است و با همکاری بنیاد کودک افغانستان در مزارشریف نیز اجرا شده است.©2002-2024 KIA literary agency based in Tehran. All rights reserved.   powered by: NeekPendar Group info@neekpendar.com